Bizden Haberler

Özlem Mekik & Ayvaz Akbacak’la Kalbur Et Kebap’ta

Gönderen Ekim 16, 2017
Lezzet Tramvayı Bimutfakikisefin ünlü şefleri Özlem Mekik & Ayvaz Akbacak’la Kalbur Et Kebap Kaz Tadım Etkinliği‏ndeydi.
Geçen hafta   www.lezzettramvayi.com yemek blog yazarı olarak Sevgili Bimutfakikisefin ünlü şefleri ÖZLEM MEKİK @ AYVAZ AKBACAK  moderatörlüğünde bir tadım etkinliğine davetli idim. En özel ve lezzetli mekanları keşfe çıkan ünlü şefler Özlem Mekik & Ayvaz Akbacak, bu sefer İstanbul Ataşehir – Şerifali’de bulunan Kalbur Et Kebap’ta İstanbul’un ünlü bloggerlarıyla  bu sayede çok özel yemeklerin tadına baktı.
Ataşehir’de 1.5 sene önce açılmış Güneydoğu mutfağı ön planda olan ve lezzeti damağınızda kalacak olan, çoğu kimsenin hala fark edemediği bir konumda yer alan bir mekandan bahsetmek istiyorum. Lezzetli mi lezzetli Güneydoğu mutfağı yemeklerinin yapıldığı bu mekan KALBUR ET. 20 yıllık restoran işletmeciliği deneyimiyle yeni bir marka yaratan Metin Akdemir, Kalbur Et Kebap’ı, Turizm Bakanlığı onaylı 1. Sınıf Lokanta sertifikasıyla, büyük bir hızla değişen ve gelişen Ataşehir – Şerifali lokasyonunda kurdu. Ataşehir’de aslında merkeze çok yakın bir yerde açılan KALBUR ET, Ataşehir Kamil Koç’un paralel arka caddesinde yer almakta. En önemlisi ailece gidilebilen bir mekan. Ayrıca çocuklarda düşünülmüş çoçuklar için oyun alanı yapılmış. İlk girişte valeye arabayı teslim ettikten sonra ilk girişte sıcak ve samimi bir karşılama ile karşılaşıyorsunuz.
Kalbur Et sahibi Metin Akdemir Bey güler yüzlü bir kişilik, aynı zamanda tam müşteri odaklı tanışmanızı öneririm. Kebap konusunda güzel ve ayrıntılı bilgiler alabileceğiniz bir adres 🙂
Evet şimdi sizlere biz blog yazarlarına ikram edilen bu güzel lezzetlerden bahsetmeye çalışacağım. Yemek blog yazarlarını buluşturan bu tadım etkinliğinde, masa  önceden hazırlanmış Güneydoğu mutfağına yakışır mezeler ile donatılmış bir masa ile karşılaştım. Tabi masaya yemek esnasında hala donatmaya devam edildiğini itiraf etmeliyim 🙂 Masada  tamamen yok yoktu. Sanki mezeler lezzet bakımından birbiriyle yarışıyordu.
Mezeler neler dersek şu şekilde sıralayabilirim. Etsiz çiğ köfte, haşlama içli köfte, kurutulmuş patlıcan dolması, enginar, pilaki, kapya. Mezelerin günlük yapıldığını öğrendiğimi de belirtmek isterim. Mezelerden sonra ara sıcaklar servis ediliyor.
Ara sıcaklar dedik ama ama hangi ara sıcaklar dersek; Kars usulü içli köfte, patlıcan salatası, kuru patlıcan dolması, çiğ köfte ve güveçte kaşık mantısı, lahmacun. Bir Kayserili olarak Kayseri Kaşık Mantısını tadı tam yerindeydi. Ayrıca gavurdağ, mevsim salata ve çoban salata; salata kategorisinde servis edilenler arasındaydı.
Ana yemekler arasında Kalbur Et Kebap’ın özel olarak Kars’tan getirttiği kaz etlerinin lokum gibi pişmesiyle hazırlanan, kaz suyuyla pişirilmiş bulgur pilavı ve Erkek kuzu satır etinden hazırlanmış Adana kebap yer almaktaydı.
Tatlılar kategorisinde özel kesme dondurmayla sunulan Fıstıklı Katmer ve kireçte bekletilmiş kabakla hazırlanan Tahinli Kabak tatlısı idi. Bu tatlıları birde dondurma ile yesek ne güzel olur değil mi?
Yerken kendinizden geçiren bir lezzet ile tanışmak için bence bu mekana uğramayı ihmal etmeyin.
150 kişilik kapalı, 250 kişilik açık alandan oluşan kapasitesi ve profesyonel iç mimarisiyle huzurlu bir ortamda, keyifli bir sohbet eşliğinde en kaliteli ve özel et ve kebap çeşitlerini yiyebileceğiniz mekanın sloganı,
“Kalbur’da, günün keyfini yaşa”
Tadım etkinliği  akşam 19:00’da başlayarak gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. Bu tadım etkiliğinde tanışmadığım yemek blog yazarları ile tanışma fırsatım oldu. Tabi tanıdığım sevgili blog yazarları arkadaşlarımı da görme fırsatım da oldu. Evet bir tadım etkinliği de bu şekilde sonlandı. Gecenin ilerleyen saatlerinde  evlere gitmek üzere  Blog yazarları ile  vedalaşıp ayrıldık. Tadım Etkinliği Daveti  için yemek blog yazarı sevgili arkadaşım @GONULILER ve Bimutfakikisefin ünlü şefi @OZLEMMEKIK’e teşekkür ederim. Bir dahaki etkinlik yazılarımda buluşmak üzere…